Logo Salon Akademii

Projekt Pocztówka z domu zakłada wspólnotowe działanie artystyczne w obrębie szeroko rozumianego kręgu Akademii Sztuk Pięknych w kraju i za granicą oraz zaprzyjaźnionych z nimi środowisk akademickich. Na przekór pandemii, zamrożenia działań instytucjonalnego świata kultury oraz ograniczeń mobilności zachęcamy do spotkania, ponieważ jesteśmy, wspieramy się i chcemy reagować.

Uczestnicy biorący udział w projekcie mieliby stworzyć dwustronne prace w formacie A5, nawiązujące do kart okolicznościowych bądź tradycyjnych pocztówek (obraz i tekst), które przesyłane w postaci cyfrowej wprost z domów i pracowni twórców stworzą wirtualną, ogólnodostępną galerię na stronach Salonu Akademii ASP w Warszawie. Pocztówki byłyby w ten sposób adresowane do wszystkich autorów, ale równocześnie można skierować je do konkretnej osoby, w celu stworzenia dialogu pomiędzy pracami. Prace mogą być wykonane w dowolnych technikach: rysunkowych, malarskich, graficznych, cyfrowych czy fotograficznych. Po okresie „wirtualnej kwarantanny”, w najbliższym możliwym czasie, wydrukowane.

Pocztówki z domu zostaną wyeksponowane w Galerii Salon Akademii oraz kolejno w innych zaprzyjaźnionych i współpracujących z nami ośrodkach akademickich i instytucjach kultury. Zależy nam, aby w naszym projekcie Pocztówka z domu wzięli udział zarówno studentki i studenci Akademii, doktoranci oraz wszyscy zainteresowani pracownicy, ale także przyjaciele naszego akademickiego środowiska. Nasza inicjatywa powinna stać się zapisem tego istotnego czasu, a także wyrazem wzajemnych relacji w naszym środowisku, otwierania się na zewnątrz i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Zapraszamy do wspólnej akcji, do wspólnego procesu twórczego, do reakcji i podzielenia się własnymi spostrzeżeniami, doświadczeniami oraz refleksjami.

parametry techniczne nadsyłanych prac:
Każda nadesłana praca w formie cyfrowej powinna posiadać awers i rewers zapisane w formacie jpg lub pdf o rozdzielczości 300 dpi i nie przekraczać 4 MB oraz wymiarów i proporcji formatu 14,8×21 cm. Orientacja pocztówki (pion, poziom) nie ma znaczenia. Nie ma ograniczeń w ilości nadsyłanych prac. Prace mogą być reprodukcjami oryginałów (skan, fotografia) albo oryginałem cyfrowym docelowo drukowanych w celach ekspozycyjnych.

sposób przesyłania prac:
Pocztówki w postaci awersu oraz rewersu prosimy wysyłać na pocztowka@asp.waw.pl. Wszelkie wątpliwości w kwestii wysyłki wyjaśniamy pod adresem salonakademii@asp.waw.pl.

terminy:

• czas nadsyłania plików: do końca trwania okresu izolacji
  • ekspozycja prac w wirtualnej galerii – od dnia kiedy napłyną pierwsze prace
  • termin ekspozycji w Galerii Salon Akademii – czas pokaże